Možnosti tepelnej izolácie okien

Možnosti tepelnej izolácie okien

Ak hľadáte spôsob, ako znížiť energetickú náročnosť pre vaše rodinné domy či byt, neexistuje lepší spôsob ako zateplenie obvodového plášťa budovy. Táto stavebná úprava je jednou z najúčinnejších a vám ponúka možnosť ušetriť na energiách a zároveň zlepšiť komfort vášho bývania.

Najlepšie je myslieť na tento aspekt, ak plánujte stavať montované domy na kľúč, avšak aj pri starších domoch sú okná a dvere často najrizikovejšie, pokiaľ ide o únik tepla. Preto je dôležité pri zateplení a rekonštrukcii venovať im špeciálnu pozornosť.

Vďaka lepšej tepelnej izolácii sa teplota v interiéri udržuje stabilnejšia aj v najchladnejších mesiacoch. Okrem toho zateplenie zlepšuje aj zvukovú izoláciu, čo prispieva k väčšiemu súkromiu a pohodliu vo vnútri budovy.

Dôvody prečo izolovať okná a dvere

Súčasné moderné materiály a technológie v oblasti tepelnej izolácie okien dnes pri správnom výbere umožňujú, aby okná a dvere maximálne prispeli k úsporám v rámci celkovej energetickej bilancii budovy. Tieto technológie zahŕňajú napríklad viacvrstvové sklá, špeciálne tesniace systémy a nízkoenergetické rámy, ktoré spoločne zabezpečujú minimalizáciu tepelných strát a zvýšenie energetickej účinnosti.

Ak premýšľate nad tým, ako znížiť náklady na energie v rodinnom dome, tepelnú izoláciu okien a dverí by ste mali riešiť prednostne. Správna izolácia môže výrazne znížiť potrebu kúrenia v zime a chladenia v lete, čím sa znižujú celkové náklady na energiu a zvyšuje komfort bývania.

Energeticky účinné okná a dvere môžu prispieť k úsporám energií až o štvrtinu. To znamená, že investícia do kvalitných okien a dverí sa môže rýchlo vrátiť v podobe nižších účtov za energie. Ďalšími opatreniami, ako je inštalácia zateplenia, výmena starých vykurovacích systémov za moderné a energeticky efektívne zariadenia, alebo využitie obnoviteľných zdrojov energie, je možné dosiahnuť úspory energií aj vyššie ako 60 %. Tieto kombinované opatrenia nielen že prispievajú k ochrane životného prostredia, ale tiež zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti a kvalitu života jej obyvateľov.

Zateplením alebo výmenou starých okien takých a dverí na staršom dome môžete vyriešiť niekoľko problémov naraz a získať mnohé výhody, napríklad:

 • Úspora až štvrtiny nákladov na vykurovanie
 • Úsporu energií na klimatizáciu a umelé osvetlenie
 • Reducia alebo úplne odstránite rosenie okien a orosovanie sklenených výplní vchodových dverí
 • Zvýšenie užívateľského komfortu bývania – viac denného svetla a zlepšenie zvukovej izolácie
 • Šetríte prírodu – zníženie CO2 a prispieva k udržateľnejšiemu štýlu života

Nie každé zateplenie okien a dverí je dostatočné, nemusí totiž byť dostatočné

rosenie okien, zateplenie

Existuje niekoľko možností, ako zatepliť staršie okná a dosiahnuť úsporu nákladov na vykurovanie aj bez väčších investícií či rozsiahlych stavebných prác. Hoci tieto opatrenia nie sú tak účinné ako výmena celého okenného systému, aj malá úspora je lepšia ako žiadna.

Preto je vhodné v starších domoch s oknami s nedostatočnou tepelnou izoláciou, alebo dokonca bez nej, zvážiť nasledujúce možnosti:

 • Výmena skiel v oknách za energeticky účinnejšie (plus dištančné rámiky)
 • Aplikácia silikónových, molitanových, hliníkových alebo terrmoplastických tesnení do okenných rámo
 • Tmelenie okenných rámov.
 • Renovácia izolácie okolo
 • Výmena alebo utesnenie parapetov
 • Kúpa závesov
 • Externé tienenie
 • Tesnenie zárubní a poddverové tesnenie
 • Inštalácia prahov alebo utesnenie

Vyššie uvedené opatrenia sú síce menej finančne náročné a väčšinu z nich môžete uskutočniť sami, ale ak chcete dosiahnuť výrazné úspory energie, nie je postačujúce len upraviť a utiahnuť staršie okná.

Odporúča sa spolupracovať s odborníkmi, ktorí vám poradia, že prvým krokom by malo byť vymeniť okná a dvere, prípadne ich doplniť ďalšími opatreniami na zateplenie obvodovej konštrukcie domu a inštaláciou úsporných zdrojov tepla a energie, akými sú fotovoltaika alebo tepelné čerpadlo.

Prečo utesnenie a výmena skla vždy nestačí

Pri snaze o zlepšenie celkovej energetickej bilancie starších domov často nestačí len výmena okien a dverí za nové s lepšou tepelnoizolačnou schopnosťou. Hoci tepelná izolácia skla hrá určitú rolu, existujú aj ďalšie faktory, ktoré majú významný vplyv na únik tepla:

 • Izolačné vlastnosti starých rámov sú v porovnaní s modernými až o 30 % horšie
 • Zastaralé hliníkové dištančné rámiky spôsobujú ochladzovanie skla a rosenie
 • Masívne úniky tepla zapríčiňujú tepelné mosty spôsobené nesprávnym osadením okien
 • Staršie okná s dvojsklami majú schopnosť tepelnej izolácie minimálne o 40 % nižšiu ako trojsklá

Všetky uvedené nedostatky je možné sú elliminované pri eliminované, ak sa rozhodnete pre naše nízkoenergetické domy na kľúč.

Výmena okien vyrieši viac nielen úniky tepla

Výmenou okien s dvojsklom za okná so správne vybraným izolačným trojsklom môžete znížiť energetické straty vášho bývania o 50 až 80 percent. S týmto jednoduchým krokom môžete dosiahnuť komfortnejšie a energeticky efektívnejšie bývanie:

 • Kvalitné okenné rámy s dostatočnou schopnosťou tepelnej izolácie
 • Dištančné rámiky z kompozitného plastu pôsobia aj proti roseniu okien.
 • Účinné utesnenie medzipriestorov medzi sklami a vyplnenie plynom (argón) má tiež veľký vplyv na tepelnú izoláciu.
 • Správne osadenie okien a účinné utesnenie ostenia
 • Vhodné kovanie a tesnenie okenných rámov s možnosťou nastavenia mikrovetrania, alebo úplného utesnenia pre potreby rekuperácie
 • Protislnečné sklá na južnej, juhovýchodnej a juhozápadnej strane chránia pred prehrievaním interiéru a umožnia úsporu nákladov na klimatizáciu – na 1 deň prevádzky klimatizácie je potrebné desaťkrát viac energie ako na jeden deň vykurovania v zimnom období
 • Špeciálne sklá s vysokým solárnym faktorom – pomocou solárnych ziskov ohrievajú interiér zadarmo teplom zo slnečného žiarenia
 • Účinné tepelnoizolačné sklá odrazia od povrchu skla maximum tepla späť do miestnosti a minimalizujú tak úniky tepla
 • Kombinácia vrstvených skiel s bezpečnostnou fóliou a teplnoizolačných skiel v rámci izolačných trojskiel poskytuje zaskleniu bonus v podobe bezpečnostných a protihlukových vlastností
 • Extrémne transparentné sklá zaplavujú interiéry denným svetlom a umožňujú úsporu energií na umelé osvetlenie

Výber izolačných okien do domu

izolačné okná do rodinného domu, aké vybrať?

Ak plánujete výmenu okien s cieľom zlepšiť tepelnú izoláciu, je tiež vhodné premyslieť o ďalších špeciálnych vlastnostiach skiel a zvýšení komfortu bývania iným spôsobom než len redukciou tepelných strát.

Okná s modernými trojsklami môžu kombinovať schopnosť:

 • tepelnej izolácie
 • solárne zisky
 • zvukovú izoláciu
 • vynikajúci priechod svetla
 • bezpečnostné vlastnosti

Pri výbere skiel pre nové okná je vhodné zvážiť a využiť čo najviac parametrov skla.

Ktoré parametre okien a skiel zvážiť?

Ochrana proti hluku

Najskôr je dôležité premýšľať o tom, či neplánujete stavať alebo opravovať rodinný dom na mieste, ako je rušná ulica, železničná trať, detské ihrisko alebo iné, kde by mohol preniknúť cez okná do interiéru a spôsobiť nepohodlie. Jedným zo spôsobov, ako tento problém riešiť, sú špeciálne protihlukové okná s vrstveným sklom a protihlukovou fóliou medzi dvoma vrstvami skla.

Protihlukové sklá sú hrubšie, čo znamená, že vyžadujú hlbšie rámy a dostatočne pevné steny. Preto je dôležité pri výmene okien a plánovaní stavby najprv zvážiť potrebu zvukovej izolácie. Dodatočné protihlukové opatrenia nie sú neskôr možné.

Jedným z ukazovateľov schopnosti okna tlmiť intenzitu vonkajšieho zvuku prenikajúceho do interiéru je tzv. index nepriezvučnosti (Rw).

Bezpečnostné vlastnosti

Z rovnakého dôvodu, ako v prípade akustických skiel, je dôležité zohľadniť aj bezpečnostné vlastnosti okien pri plánovaní zasklenia. Bezpečnostné vrstvené sklá sú tradične zostavené z dvoch alebo viacerých vrstiev skla, ktoré sú spojené fóliou z polyvinyl butyralu (PVB). Táto špeciálna fólia zabezpečuje, že sklo pri náraze nepraskne na ostré črepiny, ale zostane spojené, čím sa minimalizuje riziko zranenia.

Hrúbka bezpečnostného trojskla vyžaduje robustnejšiu konštrukciu rámov a múrov, do ktorých sú okná namontované. V závislosti od požadovanej bezpečnostnej triedy sa pri vrstvených sklách zvyšuje počet a hrúbka vrstiev skla a fólií. Preto musia stavebné otvory vyhovovať hrubším rámom. Tieto silnejšie rámy zabezpečujú nielen lepšiu ochranu pred fyzickými útokmi, ale aj zlepšenú odolnosť voči poveternostným vplyvom a lepšiu tepelnú izoláciu.

Bezpečnostné vrstvené sklá predstavujú investíciu do bezpečnosti a ochrany majetku, ktorá sa môže vyplatiť nielen v kritických situáciách, ale aj pri každodennej prevádzke, zvyšujúc pocit bezpečia a pohodlia pre všetkých obyvateľov a užívateľov budovy.

Solárny faktor g

Súčiniteľ prestupu tepelného slnečného žiarenia určuje, koľko percent slnečnej energie prepustí sklo do interiéru. Tento faktor je kľúčovým ukazovateľom pri výbere vhodného skla pre okná. Čím je tento faktor vyšší, tým viac tepla zo slnka je možné získať na zvýšenie teploty v interiéri, čo môže byť veľmi užitočné v chladných klimatických podmienkach. Vyšší solárny faktor znamená, že sklo umožňuje väčšie množstvo slnečného žiarenia preniknúť dovnútra, čím prispieva k prirodzenému ohrievaniu vnútorných priestorov.

Tento proces sa označuje ako solárne zisky. Solárne zisky sú výhodné najmä v zime, keď prirodzené slnečné teplo môže významne znížiť potrebu na dodatočné vykurovanie. Vďaka tomu je možné dosiahnuť úsporu energie a znížiť náklady na vykurovanie. Solárne zisky sú tiež obzvlášť cenné v miestnostiach na severnej strane budov, ktoré bývajú často chladnejšie a menej vystavené priamemu slnečnému žiareniu počas dňa. V týchto miestnostiach môže zvýšený prístup slnečného tepla výrazne zlepšiť komfort a energetickú efektívnosť.

Na druhej strane, v letných mesiacoch môže príliš vysoký solárny faktor viesť k prehrievaniu interiéru, čo zvyšuje potrebu klimatizácie a tým aj energetické náklady. Preto sa v lete často používajú protislnečné sklá s nízkym solárnym faktorom. Tieto sklá sú navrhnuté tak, aby bránili nadmernému prieniku slnečného tepla do interiéru, čím pomáhajú udržiavať príjemnú teplotu a znižujú zaťaženie klimatizačných systémov. Protislnečné sklá sa používajú predovšetkým na južnej strane budov a tam, kde je žiadúca ochrana proti slnečnému žiareniu bez použitia externého tienenia. Tento typ skla je obzvlášť vhodný pre moderné architektonické riešenia a lacné domy na predaj, kde je kladený dôraz na estetiku, cenu a zároveň na energetickú efektívnosť budov.

Súčiniteľ prestupu tepla zasklením Ug

Najčastejšie sledovaný koeficient tepelného prestupu, označovaný ako Ug (vyjadrený v jednotkách W/m²K), je dôležitým ukazovateľom tepelnoizolačných vlastností skla. Tento koeficient určuje, ako účinne sklo bráni prestupu tepla z interiéru smerom von. Konkrétne vyjadruje schopnosť skla odraziť teplo späť do miestnosti, čím minimalizuje tepelné straty.

Čím nižšia je hodnota koeficientu Ug, tým lepšie sklo izoluje, čo prispieva k vyššej energetickej efektívnosti budovy a zníženiu nákladov na vykurovanie. Tento parameter je teda kľúčovým aspektom pri výbere vhodného zasklenia pre okná a dvere, najmä v prostredí, kde je udržiavanie teplotného komfortu a úspora energie prioritou.

Súčiniteľ prestupu tepla celým oknom Uw

Uw (W/m²K) je koeficient, ktorý poskytuje informácie o budúcich celkových stratách energie prostredníctvom kompletných otvorových výplní, teda okien a dverí. Tento koeficient je dôležitý pre hodnotenie tepelnoizolačných vlastností budov a výrazne ovplyvňuje energetickú efektívnosť. Uw je výsledkom kombinácie dvoch ďalších hodnôt: Ug a Uf.

Hodnota Ug predstavuje schopnosť skla zabrániť úniku tepla. Ide o koeficient prestupu tepla cez sklo, pričom nižšia hodnota Ug indikuje lepšiu tepelnú izoláciu skleného prvku. Na druhej strane, Uf je koeficient prestupu tepla cez rám okna alebo dverí, čo znamená schopnosť rámu zabrániť úniku tepla. Rámy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako sú plast, drevo alebo hliník, a každý z týchto materiálov má odlišné tepelnoizolačné vlastnosti.

Dôležité je si uvedomiť, že čím je hodnota Uw nižšia, tým lepšie sú tepelnoizolačné vlastnosti celého okna alebo dverí. Nižšia hodnota Uw znamená, že dochádza k menším energetickým stratám, čo prispieva k udržaniu viac tepla v interiéri budovy. Toto je obzvlášť dôležité pre zlepšenie energetickej účinnosti a zníženie nákladov na vykurovanie.

Podľa platných noriem by hodnota Uw pre okná a dvere v obvodovej stene mala byť maximálne 0,85 W/m²K. Avšak, z dôvodu dosiahnutia vyššej energetickej efektívnosti a lepšej tepelnej izolácie sa odporúča dosiahnuť hodnotu 0,65 W/m²K. Táto hodnota je reálne dosiahnuteľná pri použití moderných okenných rámov a vysoko kvalitného izolačného skla, ktoré spoločne prispievajú k výraznému zníženiu tepelných strát a zvýšeniu komfortu bývania.

Priepustnosť svetla LT

Množstvo svetla, ktoré sa cez sklo dostane do interiéru, vyjadruje priestupnosť svetla LT, ktorá sa udáva v percentách. Táto hodnota nám ukazuje, aké množstvo denného svetla je schopné sklo prepustiť do miestnosti. Čím vyššia je svetelná priestupnosť, tým viac prirodzeného svetla prenikne do interiéru.

Vďaka tomu sa zníži potreba používania umelého osvetlenia počas dňa, čo vedie k výraznej úspore nákladov na elektrickú energiu. Vhodné použitie skla s vysokou svetelnou priestupnosťou môže takisto prispieť k vytvoreniu príjemnejšieho a zdravšieho prostredia, pretože denné svetlo má pozitívny vplyv na pohodu a produktivitu ľudí.

Vonkajšia reflexia LR

Vonkajšia svetelná reflexia (LR) sa udáva v percentách a vyjadruje, koľko svetla sa od povrchu skla odrazí, keď sa na neho pozeráme zvonku. Tento parameter je dôležitý pre určenie vizuálneho vzhľadu a optických vlastností skla. „Zrkadlenie“, teda schopnosť skla odrážať svetlo ako zrkadlo, je predovšetkým otázkou dizajnu a estetického vnímania budovy.

Okrem estetických a komfortných dôvodov má zníženie svetelnej reflexie aj environmentálne výhody. Sklo s nižšou reflexiou prispieva k energetickej efektívnosti budovy, pretože umožňuje väčší prienik prirodzeného svetla, čím sa znižuje potreba umelého osvetlenia počas dňa.

Výber vhodného typu skla s optimálnymi vlastnosťami svetelnej reflexie je preto kľúčovým krokom v procese navrhovania a konštrukcie moderných, energeticky úsporných a esteticky príťažlivých budov.

Ako teda najlepšie využiť parametre a vlastnosti skla?

výber okien do domu, trojsklo

Pre tepelnú izoláciu okien sú najdôležitejšie tieto parametre:

 • Súčiniteľ prestupu tepla Ug
 • Súčiniteľ prestupu tepla celým oknom Uw
 • Solárny faktor g – vysoké hodnoty

Celkovú úsporu v dome zlepšia:

 • Priepustnosť svetla LT
 • Solárny faktor g – nízke hodnoty

Komfort bývania môžu výrazne zlepšiť nasledujúce parametre:

 • Nepriezvučnosť Rw
 • Bezpečnostné vlastnosti
 • Priepustnosť svetla LT
 • Nízky solárny faktor g (minimalizuje prehrievanie v letných mesiacoch)
 • Vysoký solárny faktor g (solárne zisky v zime poskytujú v zime tepelný komfort)