Výber tých najlepších rýchlorastúcich stromov a krov do každej záhrady

Výber tých najlepších rýchlorastúcich stromov a krov do každej záhrady

Máte nových susedov alebo zlé susedské vzťahy a chcete mať väčšie súkromie čo najskôr? Alebo si chcete skášliť záhradu novými prvkami? Tu je výber tých najlepších rýchlorastúcich stromov a krov aj pre vašu záhradu.

Väčšie súkromie a estetika

Presťahovanie sa do nového nízkoenergetického domu prináša množstvo výziev a jednou z prvých vecí, ktorým sa často venujeme, je vytvorenie súkromia. Optické oddelenie od susedov je nielen otázkou súkromia, ale aj estetického vylepšenia vášho domova. Ak hľadáte spôsob, ako to rýchlo a efektívne dosiahnuť, rýchlorastúce stromy a kríky sú ideálnym riešením.

Navyše, rýchlorastúce druhy spomenuté nižšie nielen rýchlo zaplnia prázdne miesta, ale tiež prinesú do vášho vonkajšieho priestoru príjemný tieň, farby a štruktúru. Okrem toho poskytujú útočisko pre vtáky a iné drobné zvieratá, čím oživujú vašu záhradu a robia ju živšou.

Tieto rastliny sú ideálne pre tých, ktorí nechcú čakať roky, kým ich záhrada dosiahne plný potenciál – umožnia vám vidieť výsledky oveľa skôr, čo ocení každý, kto chce okamžite zmeniť vzhľad svojho vonkajšieho priestoru.

Pajazmín vencový (Philadelphus coronarius)

Pajazmín vencový (Philadelphus coronarius)

Ker Pajazmín vencový (Philadelphus coronarius) pochádza zo Stredomoria a je rozšírený najmä v Taliansku. Tento okrasný ker je známy svojimi drobnými kvetmi bielej až krémovej farby, ktoré kvitnú od začiatku mája do júla. Kvety sú charakteristické svojou prenikavou arómou, ktorá môže byť pre niektorých ľudí veľmi príjemná, no alergici by si mali dávať pozor, pretože výrazná vôňa môže vyvolávať alergické reakcie.

Pajazmín vencový rastie skutočne rýchlo a môže dosiahnuť výšku 2 až 4 metre, čo je na okrasný ker vcelku úctyhodná výška. Jeho hustota a rýchly rast ho robia ideálnym pre výsadbu v záhradách, kde vytvára husté, dekoratívne porasty. Tento ker je veľmi nenáročný na podmienky pestovania. Darí sa mu na priamom slnku aj v polotieni, a nie je náročný na typ pôdy, čo z neho robí veľmi univerzálnu rastlinu pre rôzne záhradné podmienky.

Okrem estetických vlastností má pajazmín vencový aj praktické využitie. Je často vysádzaný na miestach, kde je potrebná rýchlo rastúca zeleň, ktorá poskytuje súkromie a zároveň skrášľuje prostredie. Stačí mu poskytnúť dostatok slnečného svetla alebo polotieňa a bude prosperovať v takmer akejkoľvek pôde.

Paulovnia plsnatá (Paulownia tomentosa)

Paulovnia plsnatá (Paulownia tomentosa)

Paulovnia plsnatá (Paulownia tomentosa) je nenáročný strom, ktorý pochádza z Číny, kde bol tradične vysádzaný na cisárskych nádvoriach. Tento majestátny strom je často považovaný za symbol ženstva a jeho pestovanie sa stalo populárnym v mnohých častiach sveta vďaka jeho výnimočným vlastnostiam.

Jedným z najväčších lákadiel paulovnie sú jej nádherné fialové kvety, ktoré kvitnú na jar a prinášajú do záhrad a parkov nezameniteľnú estetiku. Okrem kvetov je tento strom známy aj svojimi neobvykle veľkými listami, ktoré môžu dosahovať priemer až 60 centimetrov. Tieto listy nielenže prispievajú k jeho impozantnému vzhľadu, ale majú aj praktické využitie. Spolu s medom z kvetov sa využívajú pre svoje liečivé účinky a ich chuť je často prirovnávaná k vanilke.

Paulovnia plsnatá je tiež známa svojou schopnosťou rýchlo rásť, čo ju robí ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú rýchlo zazeleniť a zatieniť svoje okolie. Tento strom môže narásť do skutočne enormných rozmerov, dosahujúc výšku 10 až 30 metrov, pričom za jednu sezónu je schopný vzrásť o 3 až 6 metrov. Vďaka tomu sa právom považuje za najrýchlejšie rastúci strom na svete.

Pestovanie paulovnie si však vyžaduje dôkladné premyslenie, pretože jej rýchly rast a veľké rozmery môžu byť nevhodné pre malé záhrady alebo obmedzené priestory. Napriek tomu, ak túžite po mohutnom, atraktívnom strome, ktorý efektívne vyplní priestor a poskytne potrebný tieň pre vaše lacné rodinné domy na predaj, paulovnia plsnatá je pre vás ideálnou voľbou.

Tento strom sa stáva stále obľúbenejším nielen pre svoju krásu, ale aj pre svoje praktické využitie. Jeho listy môžu byť použité ako krmivo pre zvieratá, a drevo paulovnie je cené pre svoju ľahkosť a pevnosť, čo ho robí ideálnym materiálom pre výrobu nábytku a hudobných nástrojov.

Vzhľadom na všetky tieto vlastnosti, paulovnia plsnatá predstavuje skvelú voľbu pre tých, ktorí hľadajú rýchlo rastúci, esteticky pôsobivý a multifunkčný strom do svojej záhrady k montovaným domom na kľúč.

Sumach pálkový (Rhus typhina)

Sumach pálkový (Rhus typhina)

Sumach pálkový (Rhus typhina) je špecifickým stromom, ktorý si mnohí vyberajú pre jeho prekrásne sfarbenie palmovitých listov počas jesenného obdobia. Tieto listy vynikajú pestrými odtieňmi oranžovej, červenej až purpurovej farby, čím dodávajú záhrade výrazný estetický prvok. Okrem listov sú charakteristické aj jeho konáre, ktoré bývajú husto ochlpené a pridávajú stromu na atraktivite.

Jedným z najvýraznejších znakov sumachu pálkového sú jeho tmavočervené vztýčené súplodia. Tieto súplodia dosahujú koncom leta dĺžku až 15 cm, čo z nich robí významný vizuálny prvok v záhradnej výsadbe. Okrem estetického hľadiska sú tieto súplodia aj zaujímavým objektom pre rôzne druhy vtákov, ktoré ich často navštevujú.

Sumach pálkový je známy svojou rýchlosťou rastu a schopnosťou rýchlo sa rozmnožovať. Pod stromom vytvára množstvo výmladkov, ktoré je potrebné pravidelne odstraňovať, ak nechcete, aby sa strom nekontrolovane rozšíril a premnožil. Ak sa výmladky neodstraňujú, môžu rýchlo zabrať veľké plochy záhrady.

Tento strom dokáže dorásť až do výšky 5 metrov, čím sa stáva výrazným prvkom v záhradách a parkoch. Darí sa mu najmä na slnečných miestach, kde má dostatok svetla pre optimálny rast. Pri pravidelnom rezaní sa sumach pálkový krásne rozkošatí, čo z neho robí ideálnu voľbu pre tých, ktorí hľadajú strom s hustým a symetrickým porastom.

Budleja dávidova (Buddleja davidii)

Budleja dávidova (Buddleja davidii)

Budleja dávidova (Buddleja davidii), známa aj pod názvami letný orgován či motýlí ker, je obľúbený ker, ktorý vyniká svojou krásou a schopnosťou prilákať motýle a iný hmyz. Tento atraktívny ker pochádza z Japonska a Číny, kde sa prirodzene vyskytuje, no vďaka svojim ozdobným vlastnostiam sa pestuje v mnohých záhradách po celom svete. Existuje množstvo známych odrôd, ktoré sa líšia farbou kvetov a inými vlastnosťami, čo umožňuje záhradníkom vybrať si tú najvhodnejšiu pre ich potreby.

Vďaka svojim výrazným farebným súkvetiam, ktoré môžu dosahovať až 40 cm na dĺžku, prináša do záhrady nádhernú paletu farieb. Kvitne od začiatku leta až do prvých mrazov, čím poskytuje dlhodobý vizuálny pôžitok.

Kvety budleje môžu byť sfarbené do rôznych odtieňov, najčastejšie do fialovej, bielej, ružovej, karmínovej a modrofialovej. Tieto jasné a živé farby nielenže zaujmú pohľad každého návštevníka záhrady, ale vďaka výraznej vôni aj lákajú motýle a iný hmyz, čo prispieva k biodiverzite a zdravému ekosystému v záhrade.

Budleja dávidova nie je náročná na pestovanie. Je to rastlina, ktorá prospieva aj na priamom slnku, čo ju robí ideálnou pre rôzne klimatické podmienky. Dorastá do výšky 150 až 250 cm v pomerne krátkom čase, čo je výhodou pre záhradkárov, ktorí chcú rýchlo dosiahnuť hustú a farebnú záhradu.

Pôda pre budleju by mala byť dobre priepustná a výživná, aby podporovala zdravý rast. Pravidelné zálievanie je potrebné, najmä počas suchých období, no rastlina je pomerne odolná voči suchu, ak už je dobre zakorenená. Rez budleje sa odporúča vykonávať na jar, aby sa podporil nový rast a udržala pekná forma kríku.

Budleja dávidova je skutočne výnimočná rastlina, ktorá sa oplatí zaradiť do každej záhrady. S minimálnou starostlivosťou dokáže priniesť maximálnu krásu a život do vášho okolia.

Turkestánsky brest (Ulmus pumila)

Turkestánsky Brest (Ulmus pumila)

A nakoniec, ak túžite po živom plote, ktorý poskytne nielen čiastočné zakrytie, ale aj rýchly a hustý rast, zvážte pestovanie brestu turkestánskeho. Táto drevina patrí medzi najrýchlejšie rastúce v našej oblasti a je obľúbená pre svoje využitie ako živý plot.

Brest turkestánsky je veľmi nenáročná rastlina. Dobre znáša vlhkosť nášho podnebia a rôzne typy pôdy. Jeho pôvod siaha do Ázie, kde rástol v oveľa drsnejších podmienkach, čo ho robí mimoriadne odolným. Vďaka svojej adaptabilite rastie prakticky v akejkoľvek pôde a neznepokojuje ho ani vysoká prašnosť či znečistenie ovzdušia.

Jedným z kľúčových dôvodov, prečo je brest turkestánsky tak populárny, je jeho schopnosť rýchlo rásť a hustnúť pri pravidelnom zastrihávaní. Ročne môže narásť o 1 až 1,8 metra, pričom celková výška môže presiahnuť 4 metre. To znamená, že už za krátky čas môžete mať krásny a hustý živý plot, ktorý poskytne potrebné súkromie a estetickú hodnotu vašej záhrady.

Okrem toho, brest turkestánsky si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Stačí ho pravidelne zastrihávať, aby si udržal svoj tvar a hustotu. Vďaka jeho odolnosti a rýchlemu rastu je ideálnou voľbou pre tých, ktorí chcú mať krásny a funkčný živý plot bez veľkého úsilia.